ZANIMLJIVOSTI KONFEDERACIJE ŠVICARSKE



ŠVICARSKA GARDA


Švicarska garda je švicarska plaćenička vojska koja je još od srednjeg vijeka služila u vojskama mnogih europskih zemalja. Među najpoznatijim plaćeničkim postrojbama bile su one u službi francuskog monarha i pape. Papinska Švicarska garda jedini je ostatak nekadašnje švicarske vojne tradicije, jer švicarski ustav, osim za Vatikan, više ne dopušta novačenje svojih građana u strane vojne postrojbe. Današnju postrojbu papinske Švicarske garde u pravilu čine 5 časnika, 26 dočasnika i 78 helebardira. Papinska Švicarska garda zadužena je za sigurnost Apostolske palače, ulaze u Vatikanski Grad, ali i za sigurnost samog Pape.





ŠVICARSKA NOŽ


Švicarski nož je multifunkcionalni džepni nož. Generalno gledajući švicarski nož ima pored noža i različite alatke, npr. šarafcigere ili otvarače za konzerve. Ovi dodaci su smješteni unutar drške noža i stavljaju se u upotrebu izvlečenjem. Drška noža je najčešće crvena i na njoj se nalazi grb Švicarske. Porijeklo mu je iz mjesta Schwyz u Švicarskoj. Postoje različiti modeli švicarskih noževa, sa različitim kombinacijama alatki za različite zadatke. Najjednostavniji uključije samo nož, a dodaci koji mogu biti čačkalica, pinceta, vadičep, otvarač za konzerve, otvarač za čepove, šarafciger, pila, kuka, povećalo, olovka i sl. Novije verzije noža uključuju i USB, digitalni sat, laser, MP3 i sl.



BERNARDINAC


Bernardinac je pasmina pasa koja se prvi puta spominje u 17. stoljeću. Bernardinac se još javlja pod imenima Saint Bernard dog, Sveti psi, Alpski mastiff, Bernhardinerand i pas Barry (najpoznatiji bernardinac, poznat po spašavanju preko 40 ljudskih života). Možda svoju najveću slavu, postigao je prikazivanjem u seriji filmova "Beethoven" 1, 2, 3 i 4. Naziv bernardinac koji je označavao pasminu počeo se upotrebljavati u drugoj polovici 19. stoljeća.





Nema komentara:

Objavi komentar